Cīņa ar ādgraužiem
Daudzi cilvēki nekad nav dzirdējuši par mazu, bet ļoti bīstamu kaitēkli – ādgrauzi. Šis kukainis dzīvo mājās, bojā lietas, mēbeles, paklājus, pārtiku, iznīcina istabas augus. Bet saimniekam pat nav aizdomas, kas viņiem sagādā daudz nepatikšanas.
Ja savās mājās atrodat nelielu kukaini vai visu vaboļu ģimeni, tad noteikti izlasiet šo rakstu un uzziniet, kādas problēmas rada ādgrauzis, un kā atbrīvoties no šī parazīta.
Kāda veida būtne ir kukainis ādgrauzis
Ādgrauzis piederpie coleoptera ģimenes un ir bīstams kaitēklis. Kukaiņa ķermeņa garums nepārsniedz 12 mm, krāsa ir tumši brūna, melna vai sarkana. Ķermenis ir ovāls un pārklāts ar matiņiem.
Kukaiņi apdzīvo visus ģeogrāfiskos apgabalus, izņemot tundru. Kukaiņi ir ļoti sausumu mīloši, tāpēc to galvenā atrašanās vieta ir mēbeles, skapji, bēniņi. Parazīts barojas ar dzīvnieku un augu izcelsmes bioloģisko pārtiku.
Ādgrauzis dod pēcnācējus reizi gadā. Labvēlīgos apstākļos dažas sugas var vairoties divas paaudzes gadā. Pirmkārt, mātītes dēj olas, no kurām iznāk kāpuri. Ādgrauža kāpurs ir ne mazāk bīstams kā pieaudzis kukainis.
Savvaļā šī vabole dara daudz laba . Ādgrauzis attīra faunu no dzīvnieku un putnu paliekām, apēdot tās. Bet, iekļūstot cilvēka mājoklī, viņš pārvēršas par ļaunprātīgu kaitēkli.
Ko bīstamu var sagaidīt no ādgrauža
Neskatoties uz nelielo izmēru, kukainis nodara būtisku kaitējumu cilvēku veselībai, jo ir dažādu slimību pārnēsējs. Kukaiņa kodums var izraisīt apsārtumu, niezi un pat alerģisku reakciju. Ja tiek atrasts kodums, nekavējoties noskalojiet to ar ūdeni un apstrādājiet ar ūdeņraža pārskābi.
Turklāt ādgrauža klātbūtei cilvēka mājās ir vairākas negatīvas sekas:
- Kukaiņa ķermenī var būt helmintu olas, kas ar pārtiku var iekļūt cilvēka vai dzīvnieka ķermenī un sākt tur attīstīties;
- Kukaiņi ēd organiskās vielas un var sabojāt izstrādājumus, kas izgatavoti no dabīgas kažokādas un ādas, spalvu spilvenus, koka mēbeles, grāmatas, tapetes un citus interjera priekšmetus;
- Kukaiņu kāpuri, kas noglabāti mīkstajās mēbelēs, paklājos, skapjos vai lietās, aktīvi barojas un izkārnās. Izkārnījumi uzkrājas un iekļūst cilvēka ķermenī caur elpošanas sistēmu vai gļotādu. Cilvēka organismā tie var izraisīt alerģiskas reakcijas vai infekciju ar dažādiem parazītiem.
Jebkura kaitēkļa parādīšanās dzīvoklī ir bīstama cilvēku veselībai. Ādgrauži nav izņēmums. Tas izraisa ne tikai bīstamas slimības un sabojā lietas, bet arī rada morālu diskomfortu cilvēkiem, kas dzīvo mājā.
Kaitēkļu šķirnes
Dzīvoklī var parādīties viena no ādgraužu šķirnēm:
- Paklāja – barojas ar drupačām, vilnas pavedieniem, spalvām.
- Kažoka – neskatoties uz daudzsološo nosaukumu, tas barojas nevis no izstrādājumiem, kas izgatavoti no dabīgās kažokādas, bet gan no augu un dzīvnieku barības;
- Muzeja – senlietu, grāmatu, gleznu un tamlīdzīgu lietu cienītājs.
Šie ir galvenie veidi, kas var apmesties mājās un būt bīstami cilvēkiem. Ir arī citas ādgraužu šķirnes, piemēram, ziedu, kas galvenokārt barojas ar ziedošu augu ziedputekšņiem.
Šiem kukaiņiem ir unikāla īpašība – viņi var dzīvot bez pārtikas apmēram 4 gadus. Šajā periodā viņi, šķiet, nonāk ziemas guļas stāvoklī, visi dzīves procesi palēninās. Pēc pamošanās viņi saglabā spēju vairoties un attīstīties.
No kurienes dzīvoklī nāk ādgrauži
Ādgrauži var iekļūt mājoklī vairākos veidos:
- caur atvērtu logu;
- kopā ar ziediem vai citiem no ielas atvestiem augiem;
- “ierasties” ar jaunām mēbelēm, ja tās ir inficētas ar parazītiem;
- uz dzīvokļa iedzīvotāju drēbēm vai apaviem.
Ādgrauži iekļūst dzīvoklī pilnīgi nemanot īpašniekiem. Personai ilgstoši pat nav aizdomas par parazītu uzbrukumu dzīvojamajai telpai.
Ko darīt, ja dzīvoklī ir kaitēklis
Ja ādgrauzis vīrietis varēja iekļūt dzīvoklī un tur atstāt pēcnācējus, tad ir jāveic izšķiroši pasākumi, lai apkarotu kaitēkli. Pirmkārt, jums jāatrod kaitēkļu galvenais mājoklis. Tas var būt skapis ar drēbēm, paklāji, grīdlīstes, augi. Ja lietās atrodami kukaiņi, tie jāmazgā. Ja ādgrauzis ir ietīts aizkaros, paklājā vai mēbelēs, jums jāveic rūpīga tīrīšana.
Visas šīs tīrīšanas darbības var palīdzēt ja ir neliels ādgraužu daudzums dzīvolklī . Ja ir daudz kaitēkļu , tad visi centieni mehāniskai tīrīšanai nepalīdzēs. Šeit jūs nevarat iztikt bez profesionāļu palīdzības.
Kā atbrīvoties no ādgraužiem
Ja ādgraužu populācija neizdodas samazināt, un mehāniskā tīrīšana un ķīmiskās vielas nepalīdz iztīrīt dzīvokli no parazītiem, tad sazinieties ar DezControl. Mūsu eksperti palīdzēs jums atbrīvoties no parazīta un to kāpuriem.
Mūsu uzņēmumam ir liela pieredze kukaiņu apkarošanā dzīvokļos, mājās, vasarnīcās un citās telpās.
DezControl speciālisti veic kaitēkļu apkarošanu visā Latvijas teritorijā.
Savā darbā mēs izmantojam kukaiņiem nāvējošas, bet cilvēkiem nekaitīgas ķimikālijas. Visas mūsu ekspertu izmantotās metodes, lai attīrītu jūsu māju no parazītiem, ir drošas cilvēkiem un mājdzīvniekiem.
Netērējiet laiku un pūles telpu dezinfekcijai ar improvizētiem līdzekļiem. Tas var kaitēt jūsu mantām, mēbelēm un veselībai. Cīņu pret ādgaraužiem uzticiet mūsu uzņēmuma profesionāļiem. Mēs garantējam klienta konfidencialitāti, ātru un kvalitatīvu visu telpu iatbrīvošanu no parazītiem, nekaitējot cilvēkiem.
Pakalpojumus var pasūtīt gan privātpersonas, gan komercuzņēmumi. Apstrādājam jebkura izmēra telpas. Jūs varat piezvanīt speciālistam jebkurā laikā, arī brīvdienās un nedēļas nogalēs.