Latvijā sākusies ērču sezona: kā pasargāties
Sākoties pirmajām, siltajām, pavasara dienām, aktivizējas kukaiņi, kas sagādā daudz problēmu Rīgas, Jūrmalas un tās apkārtnes iedzīvotājiem un viesiem. Ērces ir īpaši bīstamas. Katru gadu tūkstošiem cilvēku kļūst par šo kukaiņu upuriem. Pirmie upuri reģistrēti kopš jau marta sākuma.
Ja agrāk ērces dzīvoja galvenokārt ārpus pilsētas, tad tagad tās var atrast burtiski visur – parka teritorijā, bērnu laukumos, vasarnīcā vai vasarnīcu ciematā. Aktīvākais ērču uzbrukuma periods Latvijā ilgst no agra pavasara līdz rudens vidum. Un, ja laika apstākļi Latvijā būs labvēlīgi, tad kukaiņi daudz ilgāk apdraudēs cilvēkus.
Ar ko ir bīstamas ērces
Ērce ir mazs zirnekļveidīgo šķirnes kukainis. Dabā ir vairāk nekā 40 tūkstoši parazītu sugu. Dažas ērču sugas barojas ar sabrukušām augu atliekām, tādējādi piedaloties humusa veidošanā. Zālēdāju kukaiņu piemērs ir kūts ērce. Viņa ēd sīpolus, miltus, graudaugus un citus ēdienus. Tā bojātie graudi dod sliktu ražu. Ja šāda ērce iekļūst cilvēka ķermenī kopā ar pārtiku, tā var izraisīt alerģiju, astmu, saindēšanos un citas nepatīkamas sekas.
Vēl viena suga ir bruņu ērce, kas dzīvo uz kokiem un augsnē. Tās galvenais pārtikas avots ir sēņu, sūnu, augu vai dzīvnieku līķu paliekas. Šī suga nav bīstama cilvēkiem, bet tā ir helmintu un citu parazītu nesēja.
Tomēr lielākā daļa ērču ir asinssūcējas. Viņas barojas ar cilvēku un dzīvnieku asinīm. Pats par sevi, ērču kodums un asins zudums nerada lielu kaitējumu organismam. Bet parazīti ir daudzu nopietnu slimību nesēji, tostarp:
- ērču encefalīts;
- ērču pārnēsāta borelioze;
- tīfs un recidivējoša ērču izraisītā tīfs;
- hemorāģiskais drudzis;
- tularēmija.
Iepriekš Latvijā bija izplatītas divu veidu cilvēkiem bīstamas ērces – taiga un suņi. Bet, pateicoties klimatiskajām izmaiņām 2017. gadā, zinātnieki atklāja cita veida bīstamus parazītus – pļavas ērci vai Dermacentor ērci.
Kur cilvēkam draud briesmas
Cilvēki domā, ka ērce viņiem var uzbrukt tikai mežā. Patiesībā tas tā nav. Šo parazītu biotops ir diezgan plašs. Dažas ērces sugas dzīvo pat ūdenī.
Liela varbūtība “uzņemt” infekcijas nesēju dabā – parkā, publiskā dārzā, pie jūsu vasaras mājiņas, netālu no ūdenskrātuves. Ērce var iekļūt dzīvoklī ar mājdzīvniekiem, kuri arī bieži kļūst par asinssūcēju kukaiņu upuriem.
Eksistē arī gultas vai lina ērces. Viņas dzīvo mīkstās mēbelēs, spilvenos, matračos un citās auduma vietās, kur uzkrājas putekļi. Viņu galvenais pārtikas avots ir mirušās ādas daļiņas. Viņas nedzer asinis, bet var izraisīt alerģiskas reakcijas, bronhītu un konjunktivītu.
Ko darīt ar kodumu
Kodums cilvēkiem ir absolūti nesāpīgs. Tās ir viņa galvenās briesmas, jo cilvēks pat nenojauš, ka ir sakosts, un nemeklē palīdzību. Encefalīta parazīts pielīp upura ķermenim un sekrē siekalas iegūtajā brūcē, līdz ar kuru infekcija nokļūst brūcē.
Ja uz ķermeņa tiek konstatēta ērce, jums nekavējoties jāsazinās ar medicīnas organizāciju. Ārsti palīdzēs jums noņemt ērci, nesabojājot tās integritāti. Pēc tam tiks veikta pārbaude par kukaiņu inficēšanos ar encefalītu vai citām infekcijām.
Ja nav iespējams konsultēties ar ārstu, jums jāievēro algoritms:
- noņemiet ērci;
- āpstrādāt brūci;
- ievietojiet ērci hermētiskā traukā;
- veikt steidzamu encefalīta profilaksi slimnīcā;
- nodod ērci analīzei laboratorijā.
Ja ērce ir encefalīts, jāievada imūnglobulīna injekcija. Šīs zāles palīdz organismam cīnīties ar ērču encefalītu.
Kā pasargāt sevi no parazītiem
Neapdraudiet sevi, savus ģimenes locekļus un mājdzīvniekus. Pienāk pavasaris, tāpēc tagad parūpējies par ērču aizsardzību. Pasūtiet apstrādi pret ērcēm no DezControl pa tālr. 25602629 vai rakstiet info@dezcontrol.lv. Jūs varat to darīt jebkurā Latvijas pilsētā. Pēc apstrādes jums vairs nevajadzēs baidīties no encefalīta ērcēm.
Lai veiktu apstrādi, jums jāveic iepriekšēja sagatavošana:
- brīdināt kaimiņus;
- jānovāc inventārs un mājdzīvniekus no apstrādes vietas;
- pēc apstrādes nomazgājiet rotaļu laukumu, lapeni, soliņu un citas dārza mēbeles ar sodas šķīdumu;
- 10 dienas nelasiet dārzeņus un ogas.
Lai panāktu vislabāko efektu cīņā pret ērcēm, apstrādi vislabāk veikt divas reizes gadā, agrā pavasarī un agrā rudenī.
Kā mēs varam palīdzēt cīņā pret bīstamiem kukaiņiem
Ja jūs nolemjat satikt pavasari pilnībā apbruņoti, tad ātrāk zvaniet mums un pasūtiet apstrādi. DezControl speciālisti nodrošina kukaiņu dezinfekcijas pakalpojumus Jūrmalā un citās Latvijas pilsētās. Savā darbā mēs izmantojam modernas iekārtas un ķīmiskas vielas, kas ērcēm ir nāvējošas, bet nekaitīgas cilvēkiem un mājdzīvniekiem.
Jūs varat pasūtīt mājas, vasarnīcas, uzņēmuma teritorijas, pilsētas parka vai jebkuras citas teritorijas apstrādi. Mēsesam pieejami visu diennakti, lai dezinficētu teritoriju no ērcēm Jūrmalā un visā Latvijā.
Teritorijas apstrāde 1000 kvadrātmetru platībā prasa ne vairāk kā stundu. Pāris stundu laikā pēc astrādes pabeigšanas jūs varēsiet pilnībā izmantot teritoriju, kas detoksicēta no ērcēm. Mēs sniedzam pakalpojumus fiziskām un juridiskām personām. Ja vēlaties atbrīvoties no ērcēm, sazinieties ar DezControl.